Artykuł o Mementis i usłudze funeral planning.
Źródło: Bankier.pl, 25.01.2011r. Link do artykułu
Planowanie własnego pogrzebu jest w Polsce kwestią dość kontrowersyjną. Nasze społeczeństwo, tak chętnie przenoszące większość wzorców zachodnich, długo pomijało sektor usług pogrzebowych.
Takie stanowisko częściowo wynika z naszych przekonań religijnych, dla innych śmierć nadal jest tematem tabu. Ale nadszedł czas, aby to zmienić. Na polski rynek wchodzi nowa usługa – planowanie pogrzebu (ang. funeral planning).
Usługi planowania pogrzebu są popularne na całym świecie. We wszystkich krajach rozwiniętych odnotowuje się wzrost popularności rynku usług funeralnych. Statystyki podają, że ok. 60% Amerykanów korzysta z „funeral planningu”. Takie usługi zyskują na atrakcyjności również w Europie. W ostatnich latach powstało wiele anglojęzycznych serwisów internetowych pozwalających na zapoznanie się z produktami i usługami oferowanymi przez branżę pogrzebową.
Przykładem jest serwis „MY Wonderful Life”, gdzie odwiedzający mogą znaleźć wiele informacji w zakresie usług funeralnych oraz przyjrzeć się jak inni użytkownicy widzą organizację własnego pogrzebu. Podobnym miejscem jest brytyjski portal http://www.dignityfunerals.co.uk. Serwis jest skupiony na podnoszeniu standardów branży funeralnej oraz dostarczaniu porad. Do popularnych serwisów zalicza się również http://www.funeralplanning101.com/.
W Polsce tematy związane z pogrzebem nadal są strefą tabu. Nie wypada wspominać o tych aspektach życia. Taka postawa utrudniała dotychczasowy rozwój usługi planowania pogrzebu. Nastawienie Polaków pragnie zmienić firma Mementis.pl, wprowadzając możliwość organizacji swojej ostatniej drogi już teraz, bez wychodzenia z domu, za pośrednictwem serwisu internetowego.
Usługa planowania pogrzebu zapewnia wybór w jednym miejscu wszelkich opcji związanych z własnym pochówkiem. Wiele osób i tak planuje swój pogrzeb, przekazując rodzinie wytyczne co do miejsca pochówku, stroju, obrządku itp. Usługi planowania pogrzebu otwierają drogę do wyselekcjonowania spośród gamy produktów pogrzebowych dokładnie tych, które interesują nas samych. Oprócz podstawowych elementów, takich jak miejsce na cmentarzu czy trumna, usługa daje możliwość określenia rodzaju ceremonii, wyboru miejsca ostatniego pożegnania, jak również naszych szczególnych oczekiwań względem „ostatniej drogi”.
Korzystanie z usługi planowania pogrzebu to szansa na zapoznanie się ze wszystkimi możliwościami, jakie oferuje rynek, i wybór najwłaściwszych dla siebie elementów. Właściwie zarządzana usługa, poza wyborem standardowych produktów czy usług, daje klientowi możliwość wyrażenia własnych oczekiwań względem wszystkich składowych pochówku. Poczynając od wyboru osoby, która będzie naszym pełnomocnikiem przy załatwianiu formalności (będzie nadzorować, aby nasze życzenia zostały spełnione), funeral planning pozwala na wybór rodzaju ceremonii z uwzględnieniem wszelkich możliwych wyznań, a także wybór rodzaju i miejsca pochówku – oczywiście w granicach uwzględnionych ramami prawnymi. Pozwala także na określenie, czy nasze ciało ma zostać poddane kremacji, czy też pochowane w trumnie. Zleceniodawca może zażyczyć sobie wpisania własnych sentencji do nekrologu czy na nagrobku, dokonać wyboru muzyki, jaka będzie towarzyszyła uroczystości, a także kwiatów czy miejsca na konsolację.
Usługa ta daje także możliwość zastanowienia się nad bardzo istotną kwestią, jaką jest zgoda do transplantacji naszych narządów. Dzięki temu nie pozostawiamy tak ważnej i trudnej decyzji naszym bliskim i bierzemy ten ciężar na siebie.
Podczas wprowadzania na rynek innowacyjnych rozwiązań w każdej branży pojawiają się bariery czy utrudnienia. W przypadku firm z sektora pogrzebowego jednym z najpoważniejszych ograniczeń są regulacje prawne. W Polsce wykładnią w temacie pochówku jest kodeks cywilny oraz ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Określają one sposób i miejsce pochówku zmarłych, ograniczając próby dowolnej organizacji pogrzebu.
Aspekty prawne stanowią znaczące, ale nie jedyne ograniczenie. Barierą jest przede wszystkim podejście do zagadnienia organizacji pogrzebu. Podejmując decyzje związane z pochówkiem, rodzina wybiera pewien schemat, który czasami narzuca źle pojmowana tradycja. Organizując ostatnią ziemską uroczystość, nie bierzemy pod uwagę, że każdy z nas jest inny i odmienne elementy ceremonii mogą być dla każdego ważne. Ateistom może nie odpowiadać organizowanie ceremonii w kościele.
Stereotypem występującym w Polsce jest nakładanie obowiązku zorganizowania pogrzebu przez najbliższą rodzinę. Często spotykamy się ze stwierdzeniem „mnie przecież to już nie będzie interesowało”. Wychodzenie z założenia, że i tak bliscy nas pochowają, jest podejściem bardzo egoistycznym. Dopiero doświadczając podobnych przeżyć, zaczynamy rozumieć, jak szeroki jest wybór usług i produktów funeralnych i jak ciężko jest domyśleć się, czego zmarły mógłby sobie życzyć.
Największą barierą dla usług planowania pogrzebu może być mentalność nas, Polaków. Nie zdajemy sobie sprawy, że zaplanowanie ceremonii własnego pochówku jest działaniem równie odpowiedzialnym, jak ubezpieczenie na życie. Zdejmuje z naszych bliskich konieczność podejmowania trudnych decyzji w i tak bardzo ciężkim dla nich okresie.