Usługi nagrobkowe

Wielkość

Materiał budulcowy

cena

Wybierz interesujący Cię nagrobek i zapytaj o wycenę. Działamy w całej Polsce.

Skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24 godzin.Sprawdź też nasz
konfigurator nagrobków.

Zmiany w architekturze funeralnej

Na nagrobek ludzie od zarania swoich dziejów wybierali bardzo różne materiały i formy. Ale pomimo różnic jedno nie uległo zmianie – nagrobek służy pamięci, która potrafi być dłuższa niż ludzkie życie. Oczywiście wzory nagrobków różniły się i nadal się różnią w zależności od obyczajów panujących w danej kulturze, ale co ciekawe nagrobek jako kompozycja architektoniczna występuje pod każdą szerokością geograficzną. Kurhany, kopce, mauzolea, pomniki, piramidy oto niektóre przykłady tej różnorodności. Forma nagrobków zależna jest w dużym stopniu od wierzeń, ale także dostępnych na danym terenie materiałów, zamożności rodziny zmarłego. Ceny nagrobków nigdy nie należały do niskich, a w historii znane są przypadki chowania zmarłych w zbiorowych mogiłach. Współcześnie cennik nagrobków również jest bardzo różny – rynek oferuje wiele możliwości: od wystawnych grobowców rodzinnych po skromne płyty lastrykowe.

W Polsce jednym z najczęściej spotykanych rodzajów nagrobków są pomniki osadzane na mogile ziemnej, które zazwyczaj są projektowane jako miejsca spoczynku dla jednej, bądź dwóch osób. Rzadszym – odchodzącym już do historii wariantem – są nagrobki podpiwniczone, zwane grobowcami. Ich znacznie wyższa cena, bardziej skomplikowana konstrukcja zastępowana jest rozwiązaniami bardziej nowoczesnymi i tańszymi. Coraz bardziej popularne na polskim rynku stają się nagrobki urnowe. Wyróżniamy ich dwa rodzaje: nagrobki ziemne i ścienne. W pierwszych urna znajduje się w ziemi, natomiast w drugich spoczywa w specjalnej komorze w ścianie.

Na cenę nagrobka wpływ przede wszystkim ma jego wielkość, rodzaj materiału z jakiego zostanie wykonany, forma oraz ornamentyka. Oczywiście wzory nagrobków spośród których możemy wybierać pozwalają znaleźć coś dla siebie, ale warto pamiętać, że indywidualny projekt będzie się wiązał z o wiele większymi kosztami. Znaczenie ma również rodzaj nagrobka – czy jest on pojedynczy, podwójny, czy ma być przeznaczony dla osoby dorosłej, czy dla dziecka.

Nagrobki i pomniki wykonane mogą być z lastrika, kamieni sztucznych (komglomeratów) oraz kamieni naturalnych. W przypadku tych ostatnich możemy wybierać między nagrobkami marmurowymi, granitowymi, wykonanymi z piaskowców lub wapieni. Im bardziej nieregularna forma nagrobka tym jego wykonanie jest o wiele bardziej pracochłonne i czasochłonne. Cennik nagrobków zazwyczaj obejmuje także wszelkiego rodzaju elementy dekoracyjne. Do najpopularniejszych należą płaskorzeźby, rzeźby, kule, wazony, liternictwo. Napisy na nagrobek wykonywane są zazwyczaj na jego głowicy. Oprócz informacji o zmarłym bardzo popularne są wszelkiego rodzaju sentencje.

Moda nie omija także branży funeralnej – choć nowe trendy pojawiają się o wiele wolniej, to jednak są dostrzegalne. Zmianie głównie ulegają formy nagrobków oraz materiały z jakich są wykonane. Jeszcze kilka dekad temu najpopularniejszymi nagrobkami były te wykonane z piaskowca, następnie dużą popularnością cieszyły się wykonane z lastryka. Obecnie zaobserwować można zwrot ku granitowi. Materiały coraz rzadziej pochodzą od rodzimych producentów. Popularne stały się kamienie sprowadzane ze Skandynawii, Brazylii, RPA oraz Chin. Wprawdzie najpopularniejsze nadal są nagrobki w czarnym i szarym kolorze, ale powoli rynek zdobywają także materiały w kolorze czerwonym, zielonym oraz brązowym.

Bodaj najbardziej charakterystyczną i przełomową zmianą jest podejście do zasadności tworzenia nagrobków w tradycyjnym stylu. Polacy coraz chętniej wybierają płaskie, oszczędne wizualnie płyty granitowe. Nowoczesne nagrobki bardziej służą pamięci o zmarłym niż manifestacji jego pozycji społecznej, prestiżu jakim się cieszył, czy zamożności. Stąd mniejsza, mniej wystawna forma i prosta stylistyka stała się jedną z najbardziej popularnych. Coraz młodsze pokolenia doceniają amerykański, niemiecki styl chowania zmarłych. Cechuje się on prostą płytą, która w żaden sposób nie podkreśla różnic. Koniec końców w obliczu śmierci wszyscy jesteśmy równi.


Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/brainbox5/ftp/www-wlasne/mementis_pl/dev.mementis.pl/application/modules/Pages/controllers/OfertaController.php on line 119